Armed Forces Classification Test (AFCT) Arithmetic Reasoning Practice Test 2025 - Free AFCT Practice Questions and Study Guide

Question: 1 / 400

If you buy 4 bags of apples for $3.00 each and a basket for $10, what is your total cost?

$22.00

To find the total cost of the apples and the basket, you'll need to calculate the total cost of the apples first. Since each bag of apples costs $3.00 and you are purchasing 4 bags, you multiply the cost per bag by the number of bags:

\(4 \text{ bags} \times 3.00 \text{ dollars per bag} = 12.00 \text{ dollars}\).

Next, you add the cost of the basket, which is $10.00:

\(12.00 \text{ dollars} + 10.00 \text{ dollars} = 22.00 \text{ dollars}\).

Therefore, the total cost of the 4 bags of apples and the basket is $22.00. This is why this option is the correct answer.

Get further explanation with Examzify DeepDiveBeta

$24.00

$26.00

$28.00

Next Question

Report this question

Subscribe

Get the latest from Examzify

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy